Już przed nasza erą ludzie znali właściwości lecznicze roślin i z powodzeniem powszechnie praktykowali ziołolecznictwo. W dzisiejszych ...

ZIOŁA Z POLSKICH ŁĄK - RECENZJA KSIĄŻKI


Już przed nasza erą ludzie znali właściwości lecznicze roślin i z powodzeniem powszechnie praktykowali ziołolecznictwo. W dzisiejszych czasach naturalne metody leczenia praktykowane są przez mniejszość, a większość z nas stawia na sztuczne lekarstwa, opracowane w laboratoriach, które dostępne są na wyciągnięcie ręki. Według mnie warto wrócić do korzeni i dowiedzieć się więcej o cennych właściwościach roślin. Informacje na temat ziołolecznictwa można czerpać z przeróżnych źródeł. Książka Zbigniewa T. Nowaka pt. "Zioła z polskich łąk" jest jednym z nich i dostarcza obszernej wiedzy na temat naturalnych lekarstw rosnących na polskich łąkach, polach czy miedzach.

Zbigniew T. Nowak ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w ziołolecznictwie. Jest autorem 44 książek, ponad 1500 artykułów prasowych i kilkuset audycji radiowych o tej tematyce. Jest tez wykładowcą nauki o zdrowiu m.in na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.


Wygląd i wydanie:

Książka "Zioła z polskich łąk" jest średnich rozmiarów i została wydana w twardej, solidnej oprawie. 
Jest bardzo obszerna i zawiera 328 stron. Okładka utrzymana jest w zielonej kolorystyce z kolorowymi akcentami w postaci. wkomponowanej fotografii roślin leczniczych opisywanych w książce. Treść książki jest bardzo czytelna, dzięki podzieleniu treści kolorowymi nagłówkami i podtytułami. Pomiędzy tekstem znajdziemy piękne zdjęcia opisywanych roślin. Według mnie jest to bardzo dużym plusem, gdyż ułatwia to rozpoznanie danego zioła podczas poszukiwania. W środku znajdziemy też sporo ilustracji, które urozmaicają zwykły tekst. 


Treść:

W książce Zbigniewa T. Nowaka znajdziemy informacje na temat kilkunastu roślin leczniczych. Autor przedstawia genezę i pochodzenie każdej rośliny, dzięki czemu można dowiedzieć się o niej kilku ciekawostek. W książce znajdziemy też informacje o właściwościach leczniczych oraz zastosowaniu ziół. Znajdziemy też wskazówki gdzie występują, kiedy najlepiej je zbierać i suszyć. Nie zbrakło także informacji o przeciwwskazaniach do stosowania danej rośliny. Autor wskazuję też, które substancje czynne są odpowiedzialne za dane właściwości ziół. Po opisie danej rośliny znajdziemy przepisy na jej wykorzystanie w zakresie leczniczym, kulinarnym i pielęgnacyjnym. Znajdziemy tu mnóstwo receptur pomagających powrócić do zdrowia m.in. syropy, płukanki, mieszanki ziołowe, krople i wiele innych. Autor zamieścił tez wiele ciekawych przepisów kulinarnych na zupy, surówki, sałatki czy nalewki. Dodatkowo znajdziemy też garść receptur na naturalne kosmetyki tj. płukanki do włosów, maseczki czy kompresy.


Dla kogo jest ta książka?

Książkę "Zioła z polskich łąk" polecam osobom interesującym się tematyką ziołolecznictwa i właściwościami leczniczymi roślin oraz metodami ich zbioru i wykorzystywania. Myślę, że ta książka spodoba się też osobom dbającym o zdrowie i sięgającym po produkty z  naturalnym składem. Książkę rekomenduje też dla osób, które stosują naturalną pielęgnacje. "Zioła z polskich łąk" będą też odpowiednie dla miłośników natury i ekologii. Według mnie każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. 


Podsumowując książka "Zioła z polskich łąk" jest świetną pozycją, która dostarczy obszernej wiedzy na temat roślin leczniczych, ich właściwości, metod zbioru oraz ich zastosowania.  Zawiera mnóstwo przydatnych przepisów na nalewki, napary, ale też na pyszne dania czy maseczki do włosów. 

0 komentarzy: