Robienie mleka sojowego w domu jest bardzo proste, ale wymaga stania nad kuchenką, ciągłego mieszania i pilnowania, aby mleko nie wy...

Urządzenie do robienia mleka sojowego Manta - recenzjaRobienie mleka sojowego w domu jest bardzo proste, ale wymaga stania nad kuchenką, ciągłego mieszania i pilnowania, aby mleko nie wykipiało czy się nie przypaliło. Najgorsze jednak dla mnie było mycie garnka i kuchenki (za każdym razem mleko akurat wykipiało w momencie, gdy spoglądałam w inną stronę :P ). Każdy kto robił mleko sojowe wie o czym mówię :). Te wszystkie niedogodności sprawiły, że mleko zaczęłam robić coraz rzadziej, a co raz częściej kupowałam gotowe. Cena sklepowego mleka jest dość wygórowana, dodatkowo w jego skład wchodzą emulgatory i inne nie potrzebne składniki. To wszystko skłoniło mnie do przemyślenia czy na pewno chcę je tak często kupować. 

Pod koniec maja 2016 szukałam razem z moim chłopakiem jakiegoś robota kuchennego. Wtedy znaleźliśmy w Auchan urządzenie do robienia mleka sojowego polskiej firmy Manta w cenie 225 zł. Mój chłopak od razu chciał je kupować, ale ja nie byłam przekonana czy urządzanie mi się przyda, a nie chciałam brać sprzętu za ponad 200 zł tylko po to by stał w nieużywany w szafce. 

Parę dni później znów będąc w Auchan zobaczyliśmy, że w danym tygodniu jest na nie promocja i cena wynosi 150 zł. Zdecydowaliśmy się na zakup i już po pierwszym dniu użytkowania wiedziałam, że są to dobrze zainwestowane pieniądze.

Od zakupu urządzenia minie niedługo rok, dlatego śmiało mogę opisać jakie ma zalety, a jakie ma wady. Jeśli jesteście ciekawi jak to urządzenie się u mnie sprawdziło zapraszam do przeczytania mojej recenzji.  Wygląd i wytrzymałość:

W zestawie oprócz urządzenia do robienia mleka sojowego znajduje się metalowe sitko, ściereczka do mycia i plastikowa miarka. Samo urządzenie prezentuje się dość porządnie i nowocześnie. Wykonane jest z plastiku i stali nierdzewnej. Wiele do życzenia pozostawiają przyciski, które według mnie są dość tandetne i po zrobieniu mleka są całe zaparowane. Sprzęt już kilka razy mi upadł i oprócz jednego pęknięcia w obudowie górnej rączki ( które mój chłopak od razu skleił) nie ma żadnych uszkodzeń.  Jeśli chodzi o sitko to jest to najgorszy element całego zestawu. Już po kilku miesiącach siatka oderwała się od poręczy, ale nadal je użytkuję. 

Funkcje urządzania:

Oprócz robienia mleka roślinnego (na ciepło i zimno), urządzenie pozwala na robienie soków, kleiku ryżowego, zup kremów oraz past.Przygotowanie mleka roślinnego:

Przygotowanie mleka w tym urządzeniu jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić odpowiednią ilość namoczonej soi (lub innych ziaren czy orzechów), wybrać program i włączyć. Maszyna posiada dwa ostrza, które blendują ziarna, grzałkę, która odpowiada za podgrzanie mleka oraz czujnik piany aby mleko nie wykipiało. Przez ok. 25 minut urządzenie na zmianę blenduję i podgrzewa mleko. Po tym czasie włącza się sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pracy. Następnie gotowe mleko należy przelać przez sitko.


Mycie:

Mycie urządzania jest dość proste i szybkie, ale trzeba uważać, aby nie zamoczyć elektroniki. Dzięki temu, że kabel można odpiąć od urządzenia czynność ta jest o wiele łatwiejsza. Najlepiej myć od razu po robieniu mleka, wtedy wystarczy przepłukać wodą, umyć pozostałości gąbką i znów przepłukać. Dostępny też jest program "czyszczenie", ale według mnie nie działa, tak dobrze jak umycie od razu wodą po użyciu. 

Awaryjność:

Pierwsze urządzenie po tygodniu od zakupu popsuło się (wyłączało się przedwcześnie), lecz okazało się to wadą fabryczną i sprzęt od ręki został wymieniony na nowy. Druga sztuka działa bez żadnych problemów do dziś. 


Podsumowanie:

Ogólnie jestem bardzo zadowolona z tego sprzętu. Od momentu zakupu jest regularnie używany do robienia mleka roślinnego. Produkcja domowego mleka sojowego kosztuje zaledwie 1 zł za litr mleka, które nie zawiera żadnych dodatkowych substancji. Pozostałą okarę używam czasami do robienia pasty lub ciasta. Urządzenie bardzo ułatwiło mi proces robienia mleka - wieczorem zalewam soje, a rano po 25 minutach mam świeże mleko do kawy lub płatków. Uważam, że za taką cenę jest to bardzo dobre urządzenie, które świetnie spełnia swoją funkcje. Czasami w supermarketach są promocje na ten sprzęt (w Auchan widziałam nawet za 100 zł) wtedy warto się w niego zaopatrzyć :).

0 komentarzy: