Niedawno nawiązałam współprace z firmą Polsoja i w związku z tym otrzymałam paczkę wypełnioną różnymi rodzajami tofu i kiełbasek sojowych...

Paczka od Polsoji


Niedawno nawiązałam współprace z firmą Polsoja i w związku z tym otrzymałam paczkę wypełnioną różnymi rodzajami tofu i kiełbasek sojowych :). Już wkrótce na blogu pojawią się pierwsze przepisy z użyciem tych produktów :)
 


Jednym z produktów, które znalazłam w paczce były dobrze mi znane białe kiełbaski grillowe. Po parówkach sojowych jest to mój ulubiony wyrób mięsopodobny od Polsoji. Świetnie sprawdzają się podgrzane w wodzie jak i na grillu :)


Kolejnym produktem były kiełbaski paprykowe, które również wcześniej próbowałam. Podobnie jak poprzednia wersja są dobrą opcją na grilla. Można też ich używać do fasolki po bretońsku, leczo czy bigosu :)


Bardzo lubię tofu wędzone, dlatego ucieszyłam się, gdy znalazłam w paczce, aż 4 opakowania. Dwa z nich to standardowe tofu wędzone o wadze 180 gram. Miałam okazję je wcześniej próbować i uważam, że jest pyszne i idealnie nadaję się do zapiekanek czy pizzy. 


Oprócz tofu wędzonego znalazłam również tofu naturalne, które używałam już niezliczoną ilość razy do przeróżnych dań. Świetnie sprawdza się zarówno do tofucznic jak i tofurników :)


Kolejnym tofu naturalnym było w paczce te z serii BIO. Jadłam je kilka razy i w porównaniu do standardowej wersji jest delikatniejsze w smaku i ma lekko inną strukturę. 


Wreszcie jakiś produkt, którego nie próbowałam czyli tofu wędzone z serii BIO. Bardzo apetycznie wygląda w opakowaniu i mam nadzieję, że smakuję równie dobrze jak wygląda :). Wykorzystam je pewnie na kanapkach, tostach i pizzy.


Kolejnym produktem z paczki jest tofu marynowane w sosie tamarii również z serii BIO. Tego tofu także nie próbowałam, ale myślę, że świetnie sprawdzi się na grillu i w jakimś azjatyckim daniu. 


A Wy lubicie produkty Polsoji? 

Z którym produktem chcielibyście zobaczyć jakiś przepis? 


2 komentarze:

  1. Gratuluję! Uwielbiam ich produkty :) Szczególnie tofu wędzone!
    http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja dziś wykorzystałam 3 kostki naturalnego do tofu ryby na dwa obiady dla dwóch osób :)

    OdpowiedzUsuń