O  ałunie dowiedziałam się, gdy pracowałam w jednej z warszawskich mydlarni.  Nie sadziłam, że tak niepozorny kryształ używany kiedyś p...

Ałun potasowy - wegański dezodorant
O  ałunie dowiedziałam się, gdy pracowałam w jednej z warszawskich mydlarni.  Nie sadziłam, że tak niepozorny kryształ używany kiedyś przez naszych dziadków po goleniu, może zastąpić dezodorant, ale postanowiłam spróbować. Do jego zakupu głownie skłoniły mnie opinie stałych klientów oraz jego wydajność. Kryształ o wadze ok.120 g może starczyć na ok 3 lata. Jest to jednak zależne od przechowywania i stosowania ałunu (niestety sama nie mogę tego potwierdzić, bo moje ałuny zawsze kończyły rozbite na podłodze ;)) Z ałunu korzystam już ponad dwa lata i jestem zachwycona jego działaniem.
Co to jest ałun?


Ałun potasowy to kryształ składający się soli mineralnych. Najczęściej są sole glinu i potasu. Ałun posiada właściwości antyseptyczne, dzięki czemu może być używany jako dezodorant. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych dezodorantów lub antyperspirantów nie zawiera alkoholu i jest hipoalergiczny. 

Jak działa ałun?

Ałun dzięki swoim silnym właściwościom bakteriobójczym likwiduje bakterie odpowiadające za przykry zapach potu przy jednoczesnym lekkim zwężeniu gruczołów potowych. Należy pamiętać, że ałun nie jest antyperspirantem, a więc nie blokuje wydzielania potu. Po przez pot są wydzielane toksyny z naszego ciała, dlatego ten proces nie powinien być blokowany.  Ałun działa również ściągająco i łagodząco, dlatego możne być używany na lekkie skaleczenia np. przy goleniu, ukąszenia owadów, oparzenia czy opryszczkę. Można go również stosować na wypryski, afty lub wrastajcie włoski.

Jak stosować ałun jako dezodorant?

Ałun najlepiej działa na ogolonych pachach, dlatego przed użyciem najlepiej je całkowicie ogolić. Następnie posmarować jeszcze mokrą pachę ałunem i pozostawić do wyschnięcia. Po użyciu należny go umyć i wysuszyć czystym ręcznikiem lub papierem. Dzięki temu dłużej zachowa swoje właściwości i będzie bardziej wydajny. Ałun można używać również na stopy (polecam wersję sproszkowaną) i inne części ciała. Może być stosowany przez dwie osoby, gdyż nie gromadzą się na nim bakterie.

Jaka jest cena i gdzie go można kupić?

Ałun można kupić praktycznie w każdym sklepie z kosmetykami naturalnymi oraz w niektórych mydlarniach. Niestety tam cena sięga prawie 50 zł. Co prawda nie jest to duża kwota biorąc pod uwagę jego wydajność, ale ja polecam kupować ałun na allegro. Cena rożni się znacząco a właściwości pozostają te same ;). Mój ałun kupiłam ostatnio za 13 zł + 12 zł wysyłka (można kupić jeszcze taniej wybierając odbiór osobisty).

Czy ałun zawiera aluminium?

Tak. Glin to inna nazwa aluminium, więc ałun potasowo-glinowy zawiera ten pierwiastek. Ja jednak uważam, że nie ma się czym przejmować, ponieważ przy nakładaniu ałunu należy go najpierw zmoczyć co powoduje rozpad na jony, których nasza skóra, dzięki warstwie lipidowej. praktycznie nie przepuszcza (0,012% przepuszczalności).

Moje doświadczenie:


Ałun to najlepszy dezodorant, który stosowałam. W porównaniu do tradycyjnego dezodorantu doskonale spełnia swoją role i usuwa brzydki zapach. Ałun nie brudzi ubrań, nie pachnie i nie klei się co dla mnie jest ogromnym plusem. Podczas używania zwykłych antyperspirantów czy dezodorantów moje pachy były ciągle podrażnione. Czasami pojawiały się też bolące "guzki". Dzięki ałunowi pozbyłam się tych problemów. Jedyną wadą jest to, że gdy spadnie na podłogę to rozbija się na kawałki, więc lepiej go nie upuszczać :) 

Zachęcam każdego do spróbowania :)

0 komentarzy: